DROGY NIE.sk | Raj plný utrpenia
  O projekte Kto sme? Pomoc?  

PROLÓG

V roku 1942 bombardovali Japonci Pearl Harbor a USA im hneď vyhlásila vojnu.
Teraz je celá naša zem zasypaná malými bielimi balíkmi s kokaínom, ktoré majú
podobne ničivé následky, ale národ to vôbec neznepokojuje.

Joel Gilian

Rozdelenie drog

Psychostimulačné
Látky, ktoré aktivizujú centrálnu nervovú sústavu. Kokaín, efedrín, teobromin, amfetamín.

Opiáty
Drogy s tlmiacimi účinkami, pochádzajú zo surového ópia získaného z nezrelých makovíc ópiového maku. Heroín, kodeín, laudanum, morfín, papaverín, ópium.

Kanabinoidy
Kanabinoidy sa získavajú z dvojdomej rastliny konope. Hlavná účinná látka sa nazýva THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), ktorá sa vyskytuje takmer výlučne v samičích konopných rastlinách. Hašišom označujem vysušenú živicu zo žliaz týchto rastlín. Marihuana sa získava vysušením okvetných lístkov, listov a stoniek konope. Hašiš je približne 5x účinnejší ako marihuana.

Halucinogénne
Prírodné i syntetické látky, prevažujúcim účinkom je tu široké ovplyvnenie psychiky hlavne nálady, halucinácie.

Benzodiazepíny
Benzodiazepíny sa hlavne predpisujú ako tabletky na spanie alebo proti úzkosti a majú vysoký potenciál pre zne/užívanie. Vedľajšími účinkami užívania je krátkodobá strata pamäti a amnézia. Benzodiazepíny môžu spôsobiť fyzickú aj psychickú závislosť. Všetky benzodiazepíny utlmujú dýchanie, a preto miešanie benzodiazepínov s opiátmi alebo alkoholom môže spôsobiť smrť z dôvodu respiračného zlyhania. Diazepam, Xanax, Helex.

Rajský plyn
Zmiešaný s kyslíkom vyvoláva krátko po vdýchnutí opojný bezbolestný stav. Pri vdychovaní z fľašky môže dôjsť k spáleniu dýchacích ciest mrazom, ktorý vzniká pri rýchlom odparovaní oxidu dusného.

Alkohol
Je pravdepodobne jednou z najrozšírenejšie užívaných drog na svete. Niekedy sa používal ako látka osobitného významu pri náboženských obradoch, neskôr stále častejšie ako nápoj. Alkohol vzniká chemickým procesom kvasenia zo sacharidov. Vyššia koncentrácia sa dosahuje destiláciou.

Ľahšie drogy

Tabak
Jedinou návykovou látkou zo 4-5 tisíc zložiek tabakového dymu alebo v samotnom tabaku je toxický rastlinný alkaloid nikotín. Nikotín je bezfarebná tekutina bez zápachu.

Kofeín
Kofeín je prírodne sa vyskytujúca látka, ktorú nájdeme v listoch, semenách alebo plodoch viac ako 100 rôznych druhov rastlín po celom svete a patrí do skupiny zložiek známych ako metylxantíny. Najbežnejšími známymi zdrojmi kofeínu je káva, kakaové bôby, kolové orechy a čajové listy.

Steroidy
Anabolické steroidy sú lieky používané v medicíne na liečbu a pri zneužívaní v športe nesú so sebou isté riziko. Nie sú to tabletky, ktoré vybudujú za vás postavu a aj keď vám v budovaní môžu pomôcť, hmotu vďaka nim nadobudnutú si po ich vysadení udržíte len istý čas.úvod čo je droga čo je závislosť dejiny drog rozdelenie drog psychostimulačné
(amfetamíny a ich deriváty)
opiáty
(morfín, heroín)
kanabinoidy
(rastliny a ich produkty)
halucinogénne
(LSD)
benzodiazepíny
(lieky, sedatíva)
rajský plyn alkohol ľahšie drogy najčastejšie užívane drogy u nás prevencia drogovej závislosti drogy, deti, rodičia život po smrti kam sa obrátiť o pomoc príbehy fórum poďakovanie

 

 


 


© Drogynie.sk. Všetky práva vyhradené. Created by © PWD s.r.o. - Grafické štúdio

Bez predchádzajúceho súhlasu PWD s.r.o. - Grafické štúdio je zakázané používať akékoľvek údaje zo stránok Drogynie.sk na iné ako osobné účely.
Konanie porušujúce niektoré z ustanovení Autorského zákona môže mať trestnoprávne dôsledky.
Podrobnejšie informácie o autorských právach sa nachádzajú v časti Podmienky používania.